Bezpieczna podróż całej rodziny. Zadbaj o jej komfort

Podróż całą rodziną to nie lada wyczyn już na poziomie organizacji takiego przedsięwzięcia. Podstawą jest na pewno wygodny i bezpieczny samochód. W końcu spędza się w nim sporo czasu podczas dłuższych wypraw. Jednak bezpieczeństwo to już nie tylko bezpieczny fotelik, ale wiele innych rozwiązań, które proponują producenci aut.

Im większa rodzina, tym większy samochód - to oczywiste. Coraz częściej wybieramy SUVy lub crossovery, które spełniają wiele oczekiwań względem komfortowej podróży. Bo nie liczy się tu tylko to, co odczuwa kierowca, ale i współpasażerowie, dla których droga wcale nie musi być nudna i niewygodna.

Podstawa - fotelik


Musimy dbać o wygodę i bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym dziecko powinno podróżować w specjalnym foteliku przystosowanym do jego masy i wzrostu. Tak więc mamy foteliki wpinane (tzw. Isofix), jak i te zapinane pasem wraz z dzieckiem. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach. Foteliki dla najmłodszych dzieci są przystosowane do pozycji leżącej. Dla starszych niektóre mają również te funkcje (lub chociaż odgięcie zagłówka lekko do tyłu).

Jednak to, na co należy zwrócić największą uwagę, to atesty. Im wyżej fotelik w rankingach pod kątem atestów – tym lepiej. Często idzie za tym cena, ale na bezpieczeństwie najmłodszych nie ma co oszczędzać.
Konstrukcja – to się liczy

Fotelik to jednak nie wszystko. Konstrukcja samochodu ma duży wpływ na poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Wśród SUVów możemy znaleźć Citroëna C3 Aircross, który nie dość, że spokojnie pomieści pięć osób, to wspiął się na naprawdę wysokie podium w kategorii bezpieczeństwa i otrzymał maksymalną liczbę gwiazdek w teście Euro NCAP 2017. To dowód na wyróżnienie tego samochodu pod względem bezpieczeństwa biernego oraz bezpieczeństwa pieszych.

Sama stylistyka nadwozia pokazuje, że konstrukcja auta jest solidna. Maskę, która jest wysoko poprowadzona, podkreślono przez chromowane szewrony i listwy. Skrywają one elementy identyfikacji świetlnej.

Tak więc konstrukcja auta może wpływać na komfort i bezpieczeństwo jazdy – zarówno dla kierowców, pasażerów, jak i osób znajdujących się poza pojazdem.

Design i relaks idą w parze


Nowoczesny design samochodów wcale nie oznacza braku funkcjonalności. Połączenie tych dwóch składowych przekłada się na wygodną, a wręcz relaksującą podróż. W najnowszym kombivanie Citroëna, którego premiera nota bene będzie miała miejsce już we wrześniu, znajdziemy wygodne fotele (w razie potrzeby można je nawet wyjąć!), jego wnętrze jest modułowe, jak na vana przystało, a zawieszenie amortyzuje nierówności nawierzchni, po której się porusza. Jeżdżąc tym samochodem można cieszyć się dużą ilością naturalnego światła, a wszystko dzięki panoramicznemu dachowi oraz przeszklonym powierzchniom (duża przednia i tylna szyba oraz większe okna boczne).

Komfort jazdy podkreśla też wspomniana modułowość niektórych samochodów. We wnętrzu nowego Berlingo pasażerowie mogą korzystać z wielu przemyślanych i obszernych schowków, o łącznej pojemności 186 litrów, w tym ze schowków systemu Modutop®, o pojemności 92 litrów.

Ot, technologia


Nowoczesne auto to technologia. Bez wszelkiego rodzaju systemów w zasadzie nie wyobrażamy sobie już jazdy. Kamera cofania, nawigacja, system rozpoznawania pieszych czy kontrola martwego pola to jedne z wielu udogodnień. Dodajmy jeszcze możliwość łączenia się urządzeń typu smartfon czy tablet z samochodowym komputerem, co podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy – dzięki temu możemy w trakcie jazdy rozmawiać przez telefon, nie zajmując ręki. Możliwość słuchania np. audiobooków przez najmłodszych czy oglądania bajek sprawia, że są to funkcje uprzyjemniające drogę, jak i często ratujące rodziców przed marudzącą latoroślą. W SUVie Citroëna C3 Aircross umożliwia to funkcja Mirror Screen, która pozwala bezpiecznie korzystać z multimediów i ulubionych aplikacji za pośrednictwem 7-calowego ekranu dotykowego.

Podczas rodzinnych wypraw samochodem liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jednak design i funkcjonalność współczesnych aut idą w parze, więc łatwiej jest wybrać takie, które będzie odpowiadało potrzebom naszych podróżników, jak i spełni potrzeby estetyczne. Nie musimy iść na kompromisy przy wyborze auta – możemy mieć wszystko, czego nam potrzeba!

Poleć tę relację znajomym
Udostępnij Tweetnij